Pages in topic:   < [1 2]
62 de lei pentru specimenul de semnatura???
Thread poster: S_G_C
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 14:11
Italian to Romanian
+ ...
Taxa ilegala Oct 22, 2011

Iulia_nna wrote:

Am platit ieri 80 de lei pentru specimenul de semnatura, desi il depusesem si la tribunal cand m-am inregistrat acolo.
Acum am hartia la mana, semnata, stampilata si cu holograma lor aurie. Macar e singura data cand fac aceasta investitie.
Totusi, corect ar fi sa platim toti aceeasi taxa, indiferent de judetul/orasul de provenienta.


Corect este sa nu platim aceasta taxa! Este ilegala (citand spusele unui notar). Recomandarea este sa ne adresam Camerei Notarilor Publici de pe raza orasului/judetului in care se petrece acest fapt.
Haideti sa nu ne mai lasam calcati in picioare si sa reactionam atunci cand ni se face o nedreptate.
Week-end placut tuturor!


 
Cordus Iulia
Cordus Iulia  Identity Verified
Romania
Local time: 14:11
French to Romanian
+ ...
Daca stiam... Oct 24, 2011

Nu-mi statea rau cu 80 de lei in plus in buzunar...
Dar totusi, legalizarea specimenului de semnatura ar trebui sa coste ceva, nu? Nu chiar 80 de lei, dar macar 5-10 lei ma gandesc ca e normal sa ceara.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 14:11
English to Romanian
TOPIC STARTER
Costuri Oct 25, 2011

Iulia_nna wrote:

Nu-mi statea rau cu 80 de lei in plus in buzunar...
Dar totusi, legalizarea specimenului de semnatura ar trebui sa coste ceva, nu? Nu chiar 80 de lei, dar macar 5-10 lei ma gandesc ca e normal sa ceara.


Legalizarea specimenului de semnatura costa 40 de lei/primul exemplar al unui act si 7 lei/exemplarele urmatoare. Sau 38 de lei si 10 lei, depinde de notar.

Dar aia nu te priveste pe tine, decat in cazul in care legalizezi actele tale personale. Costul legalizarii notariale - adica legalizarea semnaturii tale depuse pe actele unui client - cade in sarcina clientului.


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 14:11
Romanian to English
+ ...
Costul specimenului de semnătură Oct 25, 2011

Lara Dean wrote:

Iulia_nna wrote:

Am platit ieri 80 de lei pentru specimenul de semnatura, desi il depusesem si la tribunal cand m-am inregistrat acolo.
Acum am hartia la mana, semnata, stampilata si cu holograma lor aurie. Macar e singura data cand fac aceasta investitie.
Totusi, corect ar fi sa platim toti aceeasi taxa, indiferent de judetul/orasul de provenienta.


Corect este sa nu platim aceasta taxa! Este ilegala (citand spusele unui notar). Recomandarea este sa ne adresam Camerei Notarilor Publici de pe raza orasului/judetului in care se petrece acest fapt.
Haideti sa nu ne mai lasam calcati in picioare si sa reactionam atunci cand ni se face o nedreptate.
Week-end placut tuturor!


Depinde despre ce specimen de semnătură este vorba. Cum spuneam într-o altă postare, specimenul lăsat la notar, ca să te ia în evidenţă şi să nu trebuiască să te deplasezi personal pentru fiecare legalizare, nu ar trebui să coste NIMIC, că doar este pentru uzul său intern.


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


62 de lei pentru specimenul de semnatura???






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »